Alaçatı: Asma Yaprağı

Çeşme'de sadece yerel değil dünya mutfağının lezzetli tatlarını da rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak, kanımca Çeşme'ye gidenlerin mutlaka tatması gereken bazı yiyecekler var ki bunların en başında da Ege yemekleri geliyor. Alaçatı'da aile işletmesi olan ve Alaçatı Mahallesi 11005 no'lu sokakta bulunan Asma Yaprağı, Ege mutfağı mirasının tüm özelliklerini taşıyor. Alaçatı'nın arka ve dar sokaklarından birisinde bulunan Asma Yaprağı'nın gizli ama bir o kadar muhteşem bahçesine Alaçatı'nın kafeleriyle dolu ana meydanından dört, beş dakikalık keyifli bir yürüyüş yaptıktan sonra ulaşabilirsiniz.

       

 

 

 

 

Asma Yaprağı’nın bahçesi dekoru ve ortamıyla o kadar doğal ve keyifli ki daha birinci dakikadan itibaren mekân sizi tavlamayı başarıyor. Masanıza keyifle kurulduktan sonra, menü vs beklemeden herkes gibi biz de mutfağı ziyaret ettik. İşte ikinci etkilenme anı da orada başlıyor çünkü mutfak tezgâhı üzerindeki tepsilerin içerisine dizilmiş çeşit çeşit yöresel yemekleri görünce iştahınızın kabarmaması elde değil. Hatta insan hangisinden yiyeceğine karar veremiyor. Biz önce kabak çiçeği dolması, kızılcıklı sarma, fava, lorlu kabak çiçeği dolması, sultani ve enginardan tattık. Hepsi küçük tabaklarda ideal doyuruculukta servis ediliyordu. Yanına tarçınlı ev yapımı kızılcık şerbeti ve ev yapımı ekmeğimizi de eklemeyi unutmadık. Kızılcıklı sarma, enginar ve lorlu kabak çiçeği dolmasını favorilerime ekledim hemen. Bu kadarı bile doymaya yeterdi aslında ama o kadar güzel çeşidi bir arada görünce insan kendini durduramıyor nedense. İlk turdaki siparişlerimizi bitirip de bahçenin keyfini çıkarmak üzere arkamıza yaslandıktan kısa bir süre sonra sıcak yemeklerimiz geldi. Enginarlı iç baklalı pilav, pazı çalkama, ev yapımı börek, Boşnak mantısı ve balkabaklı sinkonta’yı (mekan sahibinin büyükannesinin miras bıraktığı bir tarif) küçük porsiyonlarla tattık. Hepsinin tadı ayrı ayrı enfesti. Mekânın fiyatlarının çok ucuz olduğunu söyleyemem ancak hem midenizi hem ruhunuzu doyuracak çok butik bir yer olduğu için Alaçatı’ya giderseniz kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim. Asma Yaprağı aynı zamanda vegan ve vejetaryenler için de tek kelimeyle ideal bir seçenek, gittikleri zaman menüde kendilerine uygun ne var diye düşünmeyecekleri bir restoran. Bir gün yolunuz düşerse, bu güzel mekânda keyifli bir öğün dilerim. Şimdiden afiyet olsun.

 

 

 

Yorum ( 1 )
29.04.2015 16:57:48
‘Burada yer alan logo, yazı ve fotoğrafların tüm hakları aksi belirtilmedikçe Ece Kerman'a aittir ve kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Yazılarımda yer alan bilgiler kişisel araştırma ve gözlemlerimi, yorumlar ise kişisel görüşlerimi yansıtmaktadır ve bunlardan hareketle tarafıma hiçbir şekilde sorumluluk yüklenemez. Yazmış olduğum yazılar yönlendirme, reklam veya bilgilendirme amacı taşımamaktadır. Blogda yer alan bilgi, görüş ve tavsiyelerin eksik, yanlis, güncelliğini yitirmiş olabileceği, doğrulanmalarının gerekebileceği, kişisel zevklerin farklılık gösterebileceği tarafınızca dikkate alınmalıdır. Yazıda yer alan hiç bir husus hiç bir surette tarafımca bir taahhütte bulunulduğu veya garanti verildiği şeklinde yorumlanamaz. Bloğa gönderilen görüşler, üçüncü taraf haklarını ihlal veya uygun olmayan içerik gibi unsurları içermesi halinde yayınlanmayacak veya şikayet olması halinde yayından kaldırılabilecektir. Bunlardan dogacak hic bir sorumluluk tarafıma ait olmayacaktır.’
YORUMLAR
Cagri Yasamis 06.05.2015 09:36:57
Ne kadar da farklı lezzetler! Adını hep duyardım, şimdi güzel fotoları da görünce gidip sürpriz tadları denemek farz oldu.
YORUM YAP
Lütfen ( * ) Alanları Doldurunuz. E Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır.
Ad Soyad *
Lütfen Bu Alanı Boş Bırakmayınız!
E Mail *
Lütfen Bu Alanı Boş Bırakmayınız!
Web Siteniz
Yorum
E-Bülten Kaydı
Gelişmelerden ve yeniliklerden haberdar olabilmek için lütfen e bülten kaydınızı yapınız
Arama