Çeşme: Tepe Kahve

Çeşme sadece plajları ve eğlence mekanları ile ünlü bir yer değil, lezzetleriyle de adından sıkça söz ettiren bir belde. İşte lezzetiyle ünlü bu yerlerden bir tanesi de Çeşme yolu üzerindeki Barbaros köyü mevkiindeki Tepe Kahve (Çetin'in yeri). Çeşme'den yaklaşık 30 km lik mesafede bulunuyor. İşletmesi babadan oğula geçen altmış yıllık bu mekanı aslında İzmirli fanatikleri gayet iyi biliyor. Mekan, yol üzerinde tek katlı ince uzun ahşap  bir binada yer alıyor. Mekanın ana kısmı için kışlık alan diyebiliriz, hatta içerisinde eski tip bir soba da var, kışlık alanın uzantısı ise bahçe terasından oluşuyor. On iki ay boyunca açık kalan bu mekan, serpme kahvaltılarıyla olduğu kadar mevsim balığı ve etleriyle de (oğlak tandır, köfte) ünlü. Etlerini kendi yetiştirdikleri hayvanlardan temin ediyorlar, hatta satın almak isterseniz Kahve'nin bulunduğu yolun elli metre ilersinde kasapları da mevcutmuş. Biz serpme kahvaltısından yedik dolaysıyla bu yazımda o muhteşem kahvaltıdan bahsedeceğim. Serpme kahvaltısı en az on çeşitten oluşuyor. Kahvaltıda kendi tarlalarında yetiştirdikleri patates, biber ve kabaklardan da sunuyorlar.Sıcak olarak servis edilen yoğurtlu patates, biber ve kabak oldukça lezzetli.Kahvaltıda yediğimiz siyah ve kırma yeşil zeytin, lorlu karadut reçeli, ballı kaymak, söğüş dediğimiz domates, salatalık, körpe tazecik biberler, köy yumurtası, sürme zeytinyağlı ezme, otlu çalkama ve köy ekmeği, hepsi ayrı ayrı çok lezzetliydi.

 

 

 

Gözlemesi de Ege'ye özgü katmerin tadında ve tek kelimeyle enfesti. İster otlu peynirli, ister patatesli, ister kıymalı, canınız hangisinden istiyorsa hepsi denemeye değer. Birçok yerde serpme kahvaltı yedik ama burası ara farkla öndeydi diyebilirim. Üstelik fiyatlar da İstanbul'da yapacağınız benzer bir kahvaltının yarısı ayarında. Sahipleri ve servis yapanlar da oldukça hızlı, kibar ve ilgili. Vaktiniz varsa, yolunuzu özellikle Tepe Kahve'den geçirmenizi ve birbirinden eşsiz lezzetleri tatmanızı öneririm. Afiyet olsun.

 

Yorum ( 0 )
29.04.2015 16:19:08
‘Burada yer alan logo, yazı ve fotoğrafların tüm hakları aksi belirtilmedikçe Ece Kerman'a aittir ve kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Yazılarımda yer alan bilgiler kişisel araştırma ve gözlemlerimi, yorumlar ise kişisel görüşlerimi yansıtmaktadır ve bunlardan hareketle tarafıma hiçbir şekilde sorumluluk yüklenemez. Yazmış olduğum yazılar yönlendirme, reklam veya bilgilendirme amacı taşımamaktadır. Blogda yer alan bilgi, görüş ve tavsiyelerin eksik, yanlis, güncelliğini yitirmiş olabileceği, doğrulanmalarının gerekebileceği, kişisel zevklerin farklılık gösterebileceği tarafınızca dikkate alınmalıdır. Yazıda yer alan hiç bir husus hiç bir surette tarafımca bir taahhütte bulunulduğu veya garanti verildiği şeklinde yorumlanamaz. Bloğa gönderilen görüşler, üçüncü taraf haklarını ihlal veya uygun olmayan içerik gibi unsurları içermesi halinde yayınlanmayacak veya şikayet olması halinde yayından kaldırılabilecektir. Bunlardan dogacak hic bir sorumluluk tarafıma ait olmayacaktır.’
YORUMLAR
YORUM YAP
Lütfen ( * ) Alanları Doldurunuz. E Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır.
Ad Soyad *
Lütfen Bu Alanı Boş Bırakmayınız!
E Mail *
Lütfen Bu Alanı Boş Bırakmayınız!
Web Siteniz
Yorum
E-Bülten Kaydı
Gelişmelerden ve yeniliklerden haberdar olabilmek için lütfen e bülten kaydınızı yapınız
Arama